Podczas procesu aranżacji przestrzeni biurowej w nowoczesnym stylu zwraca się dużą uwagę na atmosferę oraz wpływ otoczenia na nastrój pracowników. Liczy się zapewnienie optymalnego efektu przy wykorzystaniu żywych roślin i ergonomicznego wyposażenia. Odchodzi się od zatłoczonego, szumnego biura zamiast tego stawia się na relaks i zwiększenie koncentracji poprzez właściwiej aranżacji wnętrza. Wykorzystuje się w tym celu specjalnie zaprojektowane meble. a także wprowadza strefy komfortu, gdzie panuje roślinność, przyjazny dla człowieka mikroklimat i odpowiednie oświetlenie, działające kojąco na umysł i oczy, zmęczone wielogodzinną pracą przy komputerze.

Czy kwiaty do biura mają wpływ na wydajność pracowników?

W przeprowadzonych badaniach wykazano, że obecność roślinności w przestrzeni biurowej pozytywnie wpływa na nastrój pracowników, dodając jej przyjaznego charakteru i zwiększając walory wizerunkowe przedsiębiorstwa jako potencjalnego pracodawcy.

Niezależenie od tego, czy wykorzystane do tego celu zostaną kwiaty do biura, czy inne rozwiązanie wprowadzające na stałe zieleń w firmie (jak zielone ściany w mchu przywodzące na myśl leśne krajobrazy), skutkuje ono zwiększeniem koncentracji pracowników i poprawą warunków fizycznych w pomieszczeniach (mniej kurzu i smogu przenikającego przez otwarte okna).

Profesjonalni projektanci wnętrz znajdują odpowiednie gatunki roślin doniczkowych lub dostosowują projekt do warunków lokalowych, biorąc pod uwagę:

1. dostępną przestrzeń,

2. rodzaj oświetlenia,

3. możliwości zadbania o roślinność (system automatycznego nawadniania czy indywidualna opieka wyznaczonych do tego zadania pracowników).

Pomaga to w optymalnym dostosowaniu przestrzeni biurowej do standardów stawianych pracodawcom przez potencjalnych pracowników: ekologiczności, nastawieniu na rozwój i otwartość na nowości.

Jakie są korzyści z posiadania ogrodu wertykalnego w małym biurze?

Przy braku wystarczającej ilości miejsca na rośliny doniczkowe, do biur wprowadzono ogrody wertykalne. Ich największą zaletą jest oszczędność przestrzeni przy zachowaniu walorów estetycznych i korzystnych skutków występowania zieleni w miejscu pracy.

Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć:

1. pomagają one zachować odpowiednią akustykę, ułatwiającą skupienie i redukującą szumy,

2. tłumią hałasy pochodzące z zewnątrz, tworząc atmosferę sprzyjającą pracy,

3. oczyszczają powietrze, redukując ilość szkodliwych dla człowieka substancji,

4. tworzą korzystny mikroklimat – nawilżają powietrze w suchych pomieszczeniach, obniżają temperaturę w okresie letnim,

5. działają terapeutycznie – przebywanie w otoczeniu zielni, kojarzonej powszechnie z naturą, pozwala na odprężenie dla mózgu po intensywnej pracy,

6. istnieją mobilne warianty ścian zieleni, które mogą posłużyć za ścianki działowe.

Jak pielęgnować roślinność w nowoczesnych przestrzeniach biurowych?

Rozwiązaniem szczególnie chętnie stosowanym są ogrody wertykalne wyposażone w system automatycznego nawadniania, pozwalające zredukować udział człowieka jedynie do konserwacji i okresowej kontroli stanu roślin. Wymianą, pielęgnacją, usuwaniem uschniętych liści oraz kontrolą stanu ukorzenienia (czy pod wpływem nadmiaru wody nie dochodzi do gnicia) mogą zajmować się wyznaczeni pracownicy lub firmy instalujące system, jeżeli przewidują taką usługę.

Zieleń to coraz chętniej wybierany element aranżacji wnętrza, nadając przyjazną atmosferę, jednocześnie oferując dodatkowe walory wizerunkowe dla firmy. To estetyczne i oryginalne rozwiązania umieszczane przy recepcji, w salach rekreacyjnych, strefach odpoczynku czy małych salach konferencyjnych, gdzie podczas spotkania liczy się dobre samopoczucie uczestników.

Tags