Zieleń jest nieodłącznym elementem naszego życia na co dzień. Wielu z nas chce mieć ją jednak nie tylko na przestrzeni publicznej, przykładowo w parkach, ale także w swoich domach i ogrodach. ZIelń potrafi bowiem zmienić wygląd każdego pomieszczenia i budynku, wprowadzić życie, a nawet lepszy nastrój. Wiadome jest także to, że rośliny działają na nas pozytywnie, niektóre z nich odprężają, a nawet eliminują stres, czy bezsenność! Do upiększenia budynków i pomieszczeń coraz częściej stosuje się ogrody wertykalne. Mogą być one tworzone wewnątrz, ale także na zewnętrznych ścianach budynków. Poznaj szczegóły ogrodów wertykalnych i zakochaj się w nich!

Ogrody wertykalne – co to, jak wyglądają?

Ogrody wertykalne są to pionowe instalacje roślinne, które założyć można w dowolnym miejscu, na dowolnej powierzchni, o dowolnym kształcie i wielkości. Ogromnym plusem takich instalacji z pewnością jest to, że można je umieścić na ścianach budynku zarówno wewnątrz, ale i na zewnątrz, a także to, że wyposażone są one już od początku w systemy automatycznego nawadniania, które dostarczają roślinom odpowiednią ilość wodyoraz składników odżywczych. Do wyboru mamy dwa rodzaje takich instalacji:

  • instalacja z systemem otwartym – naszym zadaniem jest podłączenie stałego źródła wody oraz jego odpływu,
  • instalacja z systemem zamkniętym – naszym zadaniem będzie samodzielne uzupełnianie systemu nawadniania, a w razie potrzeby usunięcie go.

Gdzie sprawdzi się ogród wertykalny?

Odpowiedź jest prosta – praktycznie wszędzie! Ogrody wertykalne to instalacje, które pasować będą do każdego pomieszczenia, widnieją w biurach, ale także na biurowcach, wewnątrz domów, a nawet mieszkań, w salonach, sypialniach, łazienkach. Niektórzy zakładają takiego rodzaju ogrody także na tarasach, czy balkonach. Ogrody wertykalne z pewnością widziane były przez miłośników jedzenia na mieście, w restauracjach i kawiarniach, ale także w innych budynkach użytku publicznego, w urządach, galeriach, nawet w ośrodkach zdrowia. 

Przeczytaj więcej o ogrodach: https://roslinydlabiura.pl/uslugi/ogrody-wertykalne/

Zalety ogrodów wertykalnych

Na sam początek należy oczywiście skupić się na ich efektownym wyglądzie, który wprowadzi w pomieszczeniu lub na ścianie budynku całkowicie nowy, świeży design, który przykuje uwagę większości osób. Ogrody wertykalne mają oczywiście wiele więcej zalet, m.in.

  • rośliny, które znajdują się w pomieszczeniu, poprawiają jakość powietrza oraz oczyszczają je,
  • zwiększają one dodatkowo ilość tlenu w powietrzu. Można śmiało rzec, że w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, lepiej się oddycha,
  • kolor zielony wpływa dobrze na zmęczony wzrok,
  • obecność w pomieszczeniu roślin sprawia, że czujemy się zrelaksowani i odprężeni, dlatego często ogrody wertykalne pojawiają się w miejscach pracy,
  • posiadanie roślin w pomieszczeniu sprawia także, że utrzymują one prawidłowy poziom wilgotności,
  • ogrody wertykalne są świetnym sposobem na izolację akustyczną, kiedy znajdują się wewnątrz pomieszczenia,
  • rośliny umieszczone w domach i innych budynkach poprawiają dodatkowo kreatywność, czy koncentrację.

Tags