ŚWIADEK DZIEJÓW


ŚWIADEK DZIEJÓW

Świątynia w Tumie jest świadkiem państwa polskiego, zajmujący poczesne miejsce w sferze religijnej i politycznej średniowiecznej Polski. Kościół konsekrował arcybiskup Jan Janik, 21 maja 1161 r. 21 MAJA 2022 r. odbędzie się zakończenie Jubileuszu 860. rocznicy konsekracji świątyni - OPUS MAGNUM, w Tumie. Obecność swoją zapowiedzieli: abp krakowski- Marek Jędraszewski- przewodniczy Mszy św. i wygłosi homilię, bp łowicki - Andrzej Dziuba, bp pomocniczy warszawski; przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP- Michał Janocha, bp pomocniczy łowicki- Wojciech Osial. Honorowy Patronat objął Prezydent RP- Andrzej Duda. Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie Przybędą przedstawiciele władz województwa, samorządowe i lokalne, ale przede wszystkim lud wierny, który w modlitwie odda chwałę Bogu. Zostanie poświęcony kamień- pieczęć - pamiątka konsekratora świątyni abpa Jana Janika, a także oliwkowe drzewo pokoju. Drzewo oliwne jest symbolem pokoju, ale również symbolem nieśmiertelności i sił życiowych.


powrót

Cytat z Biblii na dzisiaj

W każdym czasie znajdź czas na chwilę dla Siebie, chwile radości, pasji i miłości. Styczeń to miesiąc w którym warto zacząć od daru błogosławieństwa. Nie rób mnóstwa postanowień, aby pod koniec roku nie czuć się jak nieudacznik. Przyjmuj i ofiaruj błogosławieństwo jako dar, przychylność, dobrodziejstwo.  "Pan cię strzeże, Pan twoim cieniem przy twym boku prawym". Ps. 121.5

Dojazd do parafii

Zmotoryzowani dotrą do Tumu drogą krajową nr 1. W Łęczycy należy skręcić w drogę wojewódzką nr 703 (na Piątek- Łowicz), następnie w miejscowości Kwiatkówek - na południe. Tum jest dostępny również dla osób korzystających z komunikacji publicznej: należy dojechać pociągiem lub autobusem do Łęczycy, dalej można wybrać się na dwukilometrowy spacer bądź skorzystać z usług taksówkarzy.